زمین و اعماق آسمان شب


سالها پیش زمانی که نخستین بارفیلم زیبا و خاطره ساز " خیلی دور خیلی نزدیک " اثر رضا میر کریمی را میدیدم حسی را تجربه میکردم که نمایشی از بخشی از زندگیم را تداعی میکرد. مفهوم های که در این فیلم به سادگی برای بیینده عام و خاص و با تکنیک سینما روایت میشوند علاوه بر من بر دوستانی دیگر با دیدگاههای مشابه هم موثر بود و این شد که بار سفر بستیم و قصد روستایی کردیم که در این فیلم به روستای مصر مشهور شد. 
دراین فیلم نویسنده برای نمایش فاصله تفکر فرزند و بازیگر نقش اول ، کاروانسرایی برای رصد آسمان شب منجمان تصویر کرده بود که در روستایی دور افتاده در دل کویر و با نام روستای مصر قرار داشت ( هر چند چنین کاروانسرایی در این روستا وجود ندارد).
 پس از 450 کیلومتر طی مسافت و وقوع اتفاقات شیرین و خاطره انگیز میان راه ، به شهر جندق رسیدیم و قدم در جاده ای و بیابانی بی انتها و ناآشنا گذاشتیم و در ابتدای شب به مقصد نهایی و روستای مصر رسیدیم. تا ان زمان مناطق زیادی در ایران را برای تماشای آسمان شب و طبیعت زیبا دیده بودم ولی این منطقه جدید حتی در همان لحظات نخست و در تاریکی شب برایم جذاب و شگفت انگیر بود. سرزمینی بسیار زیبا  سرسبز وجود باغها و کشت زارهای میوه و سبزی جات نهر های روان در یک قدمی کویر سوزان و شن های روان به مثابه عبور از جهنم و حضور در بهشتی بود که در تصور نمیگنجد.
 پس از آن سفر اکتشافی !  در هر فرصتی این تجربه را تکرار کرده و به این منطقه زیبا و سحر انگیز سر میزدم گاهی برای عکاسی اعماق آسمان و گاهی نیز برای عکاسی مناظر زمین و آسمان شب . علاوه بر مصر روستا های عروسان - محمد آباد کوره گز - عباس آباد و مناطق اطراف شهر خور بسیار زیبا و جالب توجه هستند که عمده آن را در طول این سفرها دیده ام.
هفته پیش فرصتی پیش امد تا بعد از چند سال دفتر خاطراتم را در این مناطق ورق بزنم. بازدید از روستای های مصر - فرحزاد - عروسان - عباس آباد و چند روستا و منطقه ای که اسامیش خاطرم نیست در یک برنامه 1.5 روزه رقم خورد که هم خسته کننده بود و هم جذاب.
شرح عکس
تصویر پیش روی در روستای عروسان در میان یکی از باغ های سرسبز آن عکاسی شده است. نمایی از زیبایی بی نظیر طبیعت در حاشیه دشت کویر و آسمان بسیار تاریک و شفاف آن که حتی میشود برخی از اجارم اعماق آسمان را نیز در تصاویر زمینی نیز دید.
 سحابی کالیفرنیا و خوشه پروین و بخشی از صورت فلکی صور در تصویر دیده میشوند.

Title زمین و اعماق آسمان شب
Hit 4016
Photographer Mohammad RahimiMohammad Rahimi
Location روستای عروسان
Camera کانن 6 دی مودیفای
Lens کانن - 50 میلیمتر 1.4
Lens Aperture 2.5
Exposure 35
Filter دیفیوزر کوکین
ISO 3200
Accessories مقر پلاری ویکسن
Date of photography 14 مرداد 1395


6 comments have been posted.

جناب اقای حکیمی عزیز ممنون از لطف و توجه شما بله درست میفرمایید . اگر منطقه عکاسی شما تاریک و فصل و ساعت حضور صورت فلکی و جرم مورد نظر را درست انتخاب کنیم و از ابزاری مناسب که امکان دریافت نور بیشتر را فراهم کند استفاده کنیم میشود کارهای جالبی کرد . سپاس از شما
آقای رحیمی گرامی تصویر بسیار زیباست. در قاب داشتن این دو جرم بسیار زیبا در یک قاب نمای باز نیز هیجان انگیز است.
قطعا برای یک شب عکاسی دیگر در کنار شما روزشماری می کنم.
سلام به بیژن جان و حمید آقای عزیز از لطف و توجه دو دوست گرامی سپاسگزارم جای هر دوی شما خالی بود . امیدوارم فرصتی پیش آید تا چند شب در این مناطق با هم عکاسی کنیم . واقعا مناظر بی نظیر و آسمان بسیار تاریک است.
واقا عالی ... زیبا... استادانه... 🌹🌹🌹🌹
احسنت آقای رحیمی.ترکیب نخل منطقه گرمسیر و خوشه پروین آسمان سرد پاییز و زمستان حس نوشیدن یک لیوان آب خنک در قلب تابستان رو تداعی میکنه.
Top