مرداب آسمان


Technical Info:

10x Lights 300" @800ISO
5 x Darks
15x Bias
10x Flats
Camera: Canon 450D
Scope: ED120 OTA Sky watcher
Focal Reducer: Reducer corrector -.85
Mount: neq6 pro
Guide Software: PHD2
Stacking Software: Deep Sky Stacker
Final Processing: PSCC

Location: Esfahan , Shurabad (33.05.42N و 51.52.59E)

یک ابر یا سحابی هیدروژنی که در فاصله 5700 سال نوری از ما در صورت فلکی قوس (اندکی بالای ستاره سر لوله قوری یا دلتای قوس)قرار دارد وهشتمین جرم فهرست مسیه است.M8  یا سحابی مرداب سحابی بزرگی در آسمان است که مساحتی در حدود 90*40 دقیقه قوسی رااشغال کرده است.این خوشه همچنین دومین سحابی درخشان قابل مشاهده از نیمکره شمالی است ودر مقایسه با سحابی جبار که پرنورترین سحابی آسمان است چهار برابر دورتر است.این سحابی یکی از درخشانترین ابرهای تولید کننده ستاره ای در آسمان است ودر آن می توان ستاره های جوان زیادی را مشاهده نمود.

اگر با تلسکوپی 4 اینچی روی این ابر تمرکز کنید متوجه مسیر باریک ومارپیچی از غبار می شوید که سحابی را به دو قسمت تقسیم کرده است.شاید به همین علت به آن لقب سحابی مرداب داده اند.قسمت شرقی این ابر خوشه ستاره ای باز NGC 6530  از قدر مجموع 5 را در دل خود جای داده است.جالب توجه است بدانید که این خوشه باز را جان فلامستید چندین سال زودتر از خود سحابی در سال 1680 میلادی کشف کرد.سپس لی جنتیل در سال 1747 میلادی پی به وجود این سحابی در اطراف خوشه برد.در قسمت غربی سحابی ستاره قدر ششم 9-قوس در میان دریایی از غبار ومه شناور است.این ستاره شگفت آور از رده طیفی O5  است وبا تابش انرژی بسیار از خود سبب تحریک بیشتر سحابی برای تابیدن می شود.تمام مواردی که بیان شد سحابی M8 را به یکی از برجسته ترین اجرام آسمان تابستان تبدیل می کند.در میان سحابی می توان گلبولهای بوک را نیز مشاهده نمود .

منبع توضیحات مربوط به سحابی : سایت هفت آسمان

Title مرداب آسمان
Hit 3459
Photographer مهدی رحیمیمهدی رحیمی
Location روستای شورآباد
Camera کانن 450 دی
Telescope 120آپوکروماتیک اسکای واچر
Exposure 10x5 min
ISO 800
Photography Techniques استک تصاویر با DSSو پردازش با فتوشاپ
Date of photography اول شهریور ماه 93


2 comments have been posted.

سلام از لطف شما بسیار ممنونم ، همانطور که اشاره کردید استفاده از دارک بیشترو تهیه فلت و بیاس در کیفیت نهایی تصویر بسیار موثر است .
بسیار خوب و دقیق. نسبت به تصاویر قبلی این عکس بهتر و دقیق تر هست. به نظر میرسه استفاده از تعداد دارک بیشتر و فریم فلت و بیاس باعث دقت بیشتر شده. موفق باشید
Top