تصویر نجومی روز ناسا: نور صبحگاهی و رد قرمز به جا مانده از حرکت موشک

تصویر نجومی روز ناسا: نور صبحگاهی و رد قرمز به جا مانده از حرکت موشک


اگر شما جمعه هفته پیش یعنی 29 ژوئن (8 تیر) نور سپیدهدم (پیش از طلوع خورشید) را از پایگاه نیروی هوایی دماغه کاناورال نظاره کرده باشید، پس احتمالاً توانستهاید این نور قرمز رنگ به جا مانده از حرکت موشک را مشاهده کنید.


این تصویر با نوردهی 277 ثانیه، از پشت بام ساختمان مونتاژ وسایل نقلیه (موشک) ناسا گرفته شده است و در آن موشک فالکون 9 را میبینیم که قبل از طلوع خورشید به فضا پرتاب شده است. موشک، 45 دقیقه قبل از طلوع خورشید، حرکتش را به سمت شرق آسمان آغاز کرد.


اثر به جا مانده از مرحله جداشدن موشک در ارتفاعات بالا، به وسیله نور خورشید، روشن شده است؛ خورشیدی که هنوز پشت افق شرقی است و طلوع نکرده.


قسمت پیشران موشک فالکون 9 که در اینجا استفاده شده، قبلاً مورد استفاده قرار گرفته بود و با آن، ماهواره نقشه بردار فراخورشیدی گذران (تس)، تنها 72 روز قبلتر در تاریخ 18 آوریل (28 اردیبهشت) به فضا پرتاب شده بود.


در این پرتاب مأموریت سرویس تأمین منابع تجاری 15 (CRS-15) شرکت اسپیس ایکس، همچنین از یک فضاپیمای (کپسول) دراگون که قبلاً مورد استفاده قرار گرفته بود، استفاده شد.


از آنجاییکه شرکت اسپیس ایکس دیگر قصد استفاده از این فالکون 9 را نداشت، بنابراین شاهد فرود تماشایی پیشران این موشک نبودیم.


فضاپیمای دراگون در تاریخ 2 جولای (11 تیر) به ایستگاه فضایی بین المللی رسید.


See Explanation.  Clicking on the picture will download
the highest resolution version available.

برای مشاهده تصویر در اندازه بزرگتر اینجا کلیک کنید


عکاس: Michael Seeley

منبع: ناسا (NASA)


Copyright © 2013 SkyPix.org All Rights Reserved
Top